Glad trots trasig bil
Den lilla problemrynkan som uppstått ovanför Pernilla Elonens ögon försvinner snart. Trots allt skiner solen, och pappa Jussi Elonen kan skjutsa hem Pernilla och hennes son Linus från torget i Norberg till Kärrgruvan.
Relaterat
Det syns på kvinnan med mobiltelefonen att allt inte står rätt till.
Men hon har inget emot att ställa upp på en intervju.
–Det är min bil som inte vill starta. Antagligen är det något med tändningen när det är fuktigt ute, det brukar ordna sig när bilen fått stå ett tag, säger hon med ett skratt.
Det var sambon Thomas Törnqvist hon pratade med i telefonen. Han jobbar som kyrkogårds- och fastighetschef inom Norberg-Karbennings församling, och eftersom Thomas just nu brottas med en vattenläcka kunde han inte komma ifrån.
–Men pappa lovade att skjutsa hem oss, säger Pernilla och ser på sonen Linus, 8, som smugit bort och satt sig i morfars bil.
Morfar Jussi Elonen fanns turligt nog nära till hands, tvärs över gatan i Engelbrektsloppets lokal.
–Jag är engagerad där, just nu jobbar vi med att bygga en viadukt och bredda banan. Förut satt jag med i styrelsen men det har jag hoppat av, berättar Jussi och lutar sig bekvämt mot sin egen bil.
Läs mer i FP onsdagen den 25 augusti!




























