Rune sätter gärna
färg på andras tillvaro
Efter att ha jobbat på pappa Bengt Svenssons målerifirma startade Rune Svensson eget. Nu har han gjort Fagersta med omnejd vackert i över 30 år. Men 2005 provade han på att hjälpa folk som klättrar på väggarna.
Relaterat
Att sommartid är målartid kan Rune Svensson, Fagersta, skriva under på.
–På sommaren blir det mer än heltid, hojtar Rune från sin skylift. Speciellt när det är fint väder. Jag får semester när det regnar, fortsätter han med ett stort leende.
Gräsmattan vid hans och hustrun Irinas hus i Fagersta har blivit väl långt ibland tycker han, då tiden mest gått åt till att jobba.
Även om Rune trivs med sitt hantverksyrke testade han nyligen på en helt annan bransch.
–2005 lät jag företaget vila i några år, för att i stället hjälpa min tvillingbror i Uppsala med hans företag.
Där byggde Rune klätterväggar, och sålde utrustning till klättrare men också till industrin som behövde dylik utrustning.
Irina, som är utbildad bibliotekarie, var också med och hade koll på ekonomin.
–Det var en kul grej, men sedan åkte vi hem och jag tog upp målningen igen.
Läs mer i FP måndagen den 30 augusti!





























Senaste kommentarerna:
Skrivet 1 sep 2010 18:23 Pling
En mycket trevlig och kompetent målare. kan härmed intygas.